Zachęcamy uczniów szkoły do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie czytelniczym pt. "Wielka Liga Czytelników". Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych i na trzech etapach. W pierwszym etapie szkolnym, każdy uczeń musi przeczytać minimum 10 książek i rozwiązać pozytywnie test otrzymany do każdej wybranej książki. Uczniowie testy rozwiązują wspólnie z innymi członkami rodziny. W ten sposób chcemy promować wspólne czytanie w gronie rodzinnym.
Testy i książki uczniowie otrzymują w bibliotece szkolnej. Etap szkolny trwa do 27 marca 2020r. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: Kategoria I - uczniowie klas I - IV, kategoria II - uczniowie klas V - VIII. Lektury w każdej kategorii:
28 listopada 2019 roku Rada Gminy Głogów przyjęła uchwały dotyczące zmiany „Gminnego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół podstawowych z Gminy Głogów.
Co należy zrobić, aby otrzymać jednorazowe stypendium za rok szkolny 2019/2020?
1. Uczeń musi ukończyć klasę od IV do VIII w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serbach/ Szkołę Podstawową w Wilkowie/ Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Przedmościu,
2. Uczeń musi uzyskać średnią ocen co najmniej 4,75 lub
3. zdobyć I miejsce w konkursach i olimpiadach przedmiotowych i artystycznych na szczeblu powiatowym lub zostać laureatem konkursów na szczeblu wojewódzkim i wyżej w mijającym roku szkolnym oraz uzyskać średnią ocen co najmniej 4,5.
4. W terminie do 31 lipca 2020 roku należy złożyć wniosek ze wskazaniem średniej ocen potwierdzoną przez Dyrektora szkoły oraz opinią Rady Pedagogicznej (kserokopia świadectwa tylko na żądanie Urzędu Gminy);
5. Wnioski mogą składać: dyrektor szkoły, wychowawca klasy, rodzic/ opiekun prawny ucznia ( nie sam uczeń!).
6. Uczeń nie musi być mieszkańcem Gminy Głogów.
Szczegółowe informacje można uzyskać u Inspektora ds. Oświaty Urzędu Gminy Głogów- pod nr telefonu 76 836 55 69 (pok. 316) lub drogą elektroniczną: p.sobocinska@gminaglogow.pl.
W dniu 14 stycznia 2020r o godz. 16:00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Serbach dla rodziców uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej odbędzie się zebranie. W trakcie zebrania omówione zostaną postępy uczniów w nauce oraz bieżące sprawy szkolno-klasowe. Zapraszamy!
Dnia 6 grudnia 2019 r. uczniowie klasy VI wybrali się do kina Cinema w Głogowie na film animowany pod tytułem „Kraina lodu II” produkcji Walt Disney Animation Studios. Bajka zabrała nas w podróż do magicznej krainy Arendell, gdzie razem z głównymi bohaterkami Elzą i Anną przeżyliśmy wspaniałe przygody.
Produkcja bardzo się uczniom podobała. To kilkadziesiąt minut interesującej opowieści, w której wiele się dzieje: animowane postacie na ekranie, głośna muzyka, kolorowa oprawa. Oby było więcej takich filmów i takich wyjść!
Już od 15 lat każdego roku nasza szkoła jest organizatorem świątecznych akcji charytatywnych, z których dochód za każdym razem przeznaczany jest na osoby potrzebujące szczególnego wsparcia i pomocy. Uczniowie przygotowują się do koncertu, nauczyciele pilnie wyrabiają stroiki świąteczne, a rodzice wspierają akcję poprzez pieczenie ciast.
W tym roku w charytatywne działania szkoły zaangażowała się cała niemalże społeczność lokalna i ogromna rzesza ludzi pragnących pomóc w pozyskaniu pieniędzy na leczenie i rehabilitację mamy naszych uczniów, przebywającej w ośrodku rehabilitacyjnym, gdzie leczenie i rehabilitacja są bardzo kosztowne. Coroczna impreza cieszyła dużym uznaniem wśród społeczności lokalnej, dlatego frekwencja wśród mieszkańców jak zwykle dopisała. Pragniemy z całego serca podziękować uczniom, rodzicom, całej społeczności lokalnej i wszystkim osobom, które wspomogły naszą akcję. To dzięki Wam niemożliwe staje się możliwe.
Co roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce obchodzony od 1991 roku. Wydarzenie ma na celu uświadomienie, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym – ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia.
W tym czasie również w naszej szkole organizowana jest akcja zdrowotna promująca zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.
W celu poszerzenia wiedzy uczniów na temat szkodliwości palenia tytoniu w budynku szkoły wywieszono plakaty i hasła antynikotynowe oraz plansze informacyjno – edukacyjne. Wszyscy przekraczający próg szkoły przywitani zostali tego dnia wręczeniem plakietek promujących życie wolne od dymu papierosowego.
Zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Bądź mądry, nie daj się wypalić”, a dla całej społeczności szkolnej odbyła się degustacja zdrowej żywności. Uczniowie opuszczając progi szkoły mieli za zadanie zachęcić wszystkich palaczy do rzucenia zgubnego nałogu. Mamy nadzieję, że chociaż niektórym się to uda!
18 listopada uczniowie klas I – VI mieli okazję obejrzeć spektakl w wykonaniu artystów Grupa T z Torunia. W spektaklu poruszany był problem uzależnień (alkohol, nikotyna, narkotyki) oraz przemocy i agresji. Aktorzy ukazali sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, pokazali, że kluczem do rozwiązania wielu skomplikowanych spraw jest często przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc, aby wyjść z opresji. Uczniowie dowiedzieli się, co robić, gdy jest się świadkiem przemocy
To zabawne przedstawienie dostarczyło dzieciom wiele walorów edukacyjnych. Kabaretowa i interaktywna forma przekazu pozwoliła z kolei na wejście w relacje z aktorami, sprawiła również wiele radości i dostarczyła powodów do śmiechu oraz dobrej wspólnej zabawy. Jednocześnie świetne zestawienie humoru i edukacji.
W dniu 18.11.2019r. dzieci z grupy 6-latków oraz uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych-ekologicznych z zakresu „Ochrona Środowiska na obszarze powiatów leżących w Dolinie Środkowej Odry”. Zajęcia przeprowadziła p. Ewa Smutyło z Fundacji Edusilesia.
Celem spotkania było zwiększenie u dzieci wrażliwości i świadomości w kwestii ochrony bioróżnorodności biologicznej na obszarze Natura 2000 obejmującym Łęgi Odrzańskie.
Kraina Łęgów Odrzańskich to region związany z doliną Odry obejmujący 12 nadodrzańskich gmin od Brzegu Dolnego do Głogowa. Obszar ten pokryty jest pięknymi lasami, torfowiskami, łąkami, starorzeczami oraz bogaty jest w wiele cennych gatunków roślin i zwierząt.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wiele różnych informacji na temat życia różnych przedstawicieli fauny (np. łabędzia krzykliwego, łabędzia niemego, kani rudej, zimorodka, bielika itp.) i flory (np. kotewki orzech wodny, salwinii pływającej) oraz warunków życia w ich naturalnych środowiskach.
Na koniec zajęć każdy uczeń mógł samodzielnie z materiałów ekologicznych wykonać woreczek zapachowy z suszoną lawendą.
Dnia 20 listopada 2019r.w Szkole Podstawowej nr 3 w Głogowie odbyła się 19 edycja Powiatowego Turnieju Matematycznego – „Matematyka może się przydać”. W konkursie wzięło udział 16 szkół z powiatu głogowskiego. Każdą szkołę reprezentowały 3-osobowe zespoły. W skład drużyny z naszej szkoły weszli uczniowie z klasy VI: Aleksandra Czyczyk, Emil Zborowski, Bastian Przybylski.
Drużyny uczestniczyły w 6 konkurencjach „teoretyczno- praktycznych”: w sklepie, w banku, na zakupach, na wycieczce, na działce, w rozrywkach umysłowych. Turniej był przeprowadzany metodą stacji zadaniowych. Uczniowie zajęli II miejsce. Gratulujemy!
Fundacja Orange organizuje konkurs pt. Świąteczna Kartka #SuperKoderów. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu własnej, unikatowej kartki świątecznej przy pomocy programu Scratch. Po wykonaniu kartki w programie online należy dostarczyć link do programu do biblioteki szkolnej lub przesłać emailem na adres: bibliotekaszkolnaserby@gmail.com
Konkurs rozpoczyna się dnia 12.11.2019 roku i kończy się w dniu 30.11.2019 roku. Prace konkursowe wykonane przez uczniów należy najpóźniej dostarczyć do szkoły w dniu 29 listopada 2019r. do godz. 14:30.
Kartka świąteczna musi zawierać następujące elemnty:
Organizator konkursu przewidział nagrodę główną w postaci Tabletu Samsung Galaxy Tab Active SM-T365. Nagrodą wyróżnienia jest gra edukacyjna Scootie Go! Ogłoszenie Laureatów Konkursu nastąpi w terminie 7 dni roboczych od dnia zakończenia Konkursu.
Szkoła w Serbach została wyróżniona przez Fundację Orangę za zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć z programowania w ramach ogólnoeuropejskiego wydarzenia CodeWeek. Szkoła otrzymała grę edukacyjną SCOTTIE GO i drobne upominki dla wyróżniających się uczniów.
Dnia 8 listopada 2018 r., o godzinie 11.00, na sali gimnastycznej naszej szkoły, rozpoczął się uroczysty apel z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę - „11 listopada - PAMIĘTAMY!”.
Uczniowie naszej szkoły, ubrani na galowo, zebrali się punktualnie na sali. O godzinie 11.11 nauczyciele i uczniowie zaśpiewali 4 zwrotki hymnu Polski, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu!”. Następnie rozpoczęła się część artystyczna – lekcja historii, przeplatana patriotycznymi wierszami i pieśniami w wykonaniu szkolnego chóru i solistek.
Apel zakończył się wspólnym zaśpiewaniem popularnej piosenki „Kocham Cię Polsko!”
15 listopada 2019r. uczniowie klas I – III przystąpili do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
Pyszne śniadanie dla naszych uczniów przygotowały ich mamy, którym serdecznie dziękujemy.
Na stole znalazły się piękne, kolorowe i smaczne kanapki, przeróżne sałatki, jogurty, owoce, warzywa oraz pyszne soki. Posiłek poprzedzony był rozmową nt. zdrowych zasad odżywiania się. Dzieci dowiedziały się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mają energię do nauki, zabawy i lepszej koncentracji podczas lekcji.
Akcja pozwoliła na integrację uczniów a także zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
Dnia 25 października 2019r.w Szkole Podstawowej nr 12 w Głogowie odbyła się VIII edycja Powiatowego Konkursu Matematyczno – Przyrodniczego „Samouczek”. W konkursie wzięło udział 13 szkół z powiatu głogowskiego. Każdą szkołę reprezentowały 3-osobowe zespoły. W skład drużyny z naszej szkoły weszli uczniowie z klasy VI: Aleksandra Czyczyk, Emil Zborowski, Bastian Przybylski.
Uczniowie uczestniczyli w 4 konkurencjach, w których zmagali się z zadaniami z matematyki i przyrody. Konkurs podzielony był na dwie części: drużynową i indywidualną. O wygranej decydowała suma punktów ze wszystkich konkurencji. Drużyna z naszej szkoły zajęła III miejsce. Gratulujemy!
Z okazji otwarcia nowego budynku, uczniowie nakręcili dodatek do Lipdubu. Nowy-stary film poniżej. Zapraszamy do oglądania. :)
14 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Serbach miało miejsce szczególne wydarzenie – Jubileusz 73-lecia, połączony z otwarciem nowej części szkoły.
Uroczystego otwarcia dokonała pani dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Serbach Agnieszka Rajchel oraz wójt gminy Głogów Bartłomiej Zimny. Pani dyrektor przywitała wszystkich gości, m.in. lokalne władze, byłych i obecnych nauczycieli, absolwentów, rodziców, uczniów szkoły oraz wszystkich gości. Opowiedziała o osobach, które tworzyły to miejsce od początku jej istnienia. Podziękowała wszystkim emerytowanym, byłym i obecnym nauczycielom, lokalnym władzom, rodzicom, absolwentom oraz uczniom. Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Trudno jest być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Dzień ten skłania do wspomnień, refleksji i kreślenia planów na przyszłość.
Następnie pani dyrektor wraz z księdzem proboszczem Leszkiem Okpiszem, przedstawicielem rady pedagogicznej oraz delegacją uczniów udała się do nowej części szkoły, aby dokonać aktu poświęcenia sal lekcyjnych i krzyży.
Kolejnym punktem była akademia przygotowana przez panie: Annę Kruszewską, Jolantę Szymoniak, Mariolę Dubowską i pana Mateusza Krasickiego. Wysłuchaliśmy ciekawostek z życia szkoły, piosenek w wykonaniu uczniów oraz absolwentów naszej szkoły. Uroczystość uświetniły występy uczniów przedszkola, którzy zatańczyli Koziorajkę oraz piękny Polonez w wykonaniu uczniów klasy II. Przybyli goście mieli okazję obejrzeć również film, w którym wywiadu udzielili: pani Barbara Czyczyk, pan Marek Pruski, pani Sylwia Małecka, Marcel Zborowski – absolwenci Szkoły Podstawowej w Serbach.
Po uroczystej akademii zaproszono wszystkich do nowej części budynku szkoły, gdzie można było zobaczyć wystawę z archiwalnymi kronikami szkolnymi, zdjęciami. Następnie szanowni goście udali się na obiad i słodki poczęstunek, który miał miejsce w sali wiejskiej w Serbach.
Przygotowania do tego wydarzenia trwały od wiele tygodni. Wspólna praca wszystkich pracowników szkoły, rodziców i uczniów przyczyniła się do uświetnienia i sukcesu wszelkich podjętych działań związanych z obchodami jubileuszu.
Szczególne podziękowania składamy sponsorom, dziękujemy za okazane serce oraz pomoc w zorganizowaniu doskonałej uroczystości. Składamy podziękowania:
Księdzu proboszczowi Leszkowi Okpiszowi, p. Barbarze Czyczyk, p. Markow Pruskiemu, p. Sylwii Małeckiej, Marcelowi Zborowskiemu, Jakubowi Wawrzyniakowi, Paulinie Szymoniak, Piotrowi Bukowskiemu, Pawłowi Sznajderowi, P. Barbarze Reszczyńskiej – dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury w Jerzmanowej, p. Joannie Starczewskiej-Szczuka – dyrektorowi Gminnego Ośrodka kultury w Przedmościu, p. Alinie Kalecie – kierownikowi referatu środowiska i dróg Urzędu Gminy Głogów, pracownikom tego referatu oraz wszystkim darczyńcom, którzy chcieli pozostać anonimowi.
W imieniu dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za szczere życzenia i pamięć o szkole. Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich.
W dniu 25 października 2019 roku uczniowie klas VII i VIII oraz kilkoro z klasy VI (48 uczniów) uczestniczyli w wycieczce do kina Cinema w Głogowie na projekcję filmu pt. „Legiony”. Film przedstawia niesamowitą historię legendarnych polskich Legionistów, którzy z wielkim poświęceniem i determinacją walczyli o wolną Polskę w latach 1914-1918.
Absolwenci Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Serbach wspominają czas, który spędzili w szkolnych ławkach.