Nawigacja

  • Wytyczne dotyczące egzaminu ósmoklasistów

    Wytyczne dotyczące egzaminu ósmoklasistów

    Zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, z zastrzeżeniem sytuacji opisanej poniżej.

    Osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem), oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.

    Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

    Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek.

    Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych – konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

    Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.

    Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.

    Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń (tj. wydzielone pomieszczenie, zachowanie dystansu 1,5 m, okna w pomieszczeniu powinny być otwarte, o ile pozwalają na to warunki atmosferyczne).

    Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos (maseczką jedno- lub wielorazową).

    Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.

    Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5- metrowego odstępu).

    Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:

    1) podchodzi do niego przewodniczący albo członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie

    2) wychodzi do toalety

    3) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

    Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).

    Zdający, którzy nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia, mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m. Szczegółowe rozwiązania techniczne związane z organizacją pracy zdających, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa.

    1) Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż na tydzień przed terminem przystępowania do egzaminu.

    2) Dyrektor szkoły niezwłocznie przekazuje informację o konieczności organizacji egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej.

    Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. Zdający nie gromadzą się pod szkołą, aby omówić egzamin !!!

  • Dzień Świętego Patryka

    Dnia 17 marca 2021r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Świętego Patryka – irlandzkiego święta narodowego obchodzonego nie tylko w Irlandii, a także w Anglii, Walii, Szkocji i Stanach Zjednoczonych. W obchodach tego święta uczestniczyli uczniowie młodsi klas 1-3 oraz przedszkole.

    Nauczyciele języka angielskiego zapoznali dzieci z genezą, symbolami i zwyczajami tego święta poszerzając ich wiedzę na temat krajów anglojęzycznych. Głównym celem jednak była dobra zabawa! Zadbano o odpowiedni wystrój szkoły (flagi Irlandii, czterolistne koniczynki) oraz przygotowana na ten cel była fotobudka obrazująca legendę o Leprechaunie. Uczniowie bardzo chętnie robili sobie wspólne zdjęcia i   wszystkim towarzyszył dobry humor i zabawa.

  • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

    Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

    W związku z rozpoczęciem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 i jego wydłużeniem do 30 września br. uprzejmie informujemy, że podstawową metodą realizacji obowiązku spisowego jest samospis poprzez aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/.

    Przypominamy, że internetowo można się spisać również w Urzędzie Gminy Głogów na specjalnie przygotowanym w tym celu stanowisku komputerowym przy zachowaniu reżimu sanitarnego (po uprzednim umówieniu pod nr tel.: 768365569/ 768365575).  

    Spisać można się również na infolinii spisowej, obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej pod numerem – 22 279 99 99.

    Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania.

    Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja br. o czym będziemy Państwa jeszcze szczegółowo informować.

    Wraz z rozpoczęciem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, 1 kwietnia 2021 r. rozpoczyna się też Loteria promocyjna NSP 2021.

    Przyjmowanie zgłoszeń do loterii rusza 22.04.2021r na stronie internetowej : https://loteria.spis.gov.pl. Pamiętać należy o zachowaniu wiadomości z 10 - znakowym Kodem Potwierdzającym Dokonanie Samospisu!

    Do udziału w loterii uprawnione są pełnoletnie osoby fizyczne, które spiszą się za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej https://spis.gov.pl. Nagrodami w Loterii są karty podarunkowe oraz samochody.

  • Uczniowie z okazji Wielkanocy

    Uczniowie z okazji Wielkanocy
  • Akcja charytatywna

    Akcja charytatywna
  • Rekrutacja-informacja

    Rekrutacja-informacja

    Szanowni Rodzice!

    Informujemy, że od dnia 22.02.2021 r. rozpoczynamy rekrutację na nowy rok szkolny 2021/2022 zarówno do przedszkola jak i do szkoły.

    Wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola oraz pierwszej klasy szkoły podstawowej należy pobrać w sekretariacie placówki lub ze strony internetowej i złożyć do dnia 31.03.2021 r. do godz. 15.00 (sekretariat Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Serbach).

    Rodzice dzieci już uczęszczających do naszego przedszkola składają deklarację o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej w roku szkolnym 2021/2022 od dnia 22.02.2021 r. do dnia 1.03.2021 r.

  • Dokumenty

    Dokumenty

    W zakładce Dokumenty dla rodziców i opiekunów zostały umieszczone nowe wzory podań o przyjęcie do przedszkola i szkoły podstawowej. Dokumenty dostępne są w dwóch wersjach: edytowalnej zapisane z rozszerzeniem *.doc, oraz do wydruku zapisane z rozszerzeniem *.pdf.

  • Informacja

    Informacja

    W zakłądce "STOŁÓWKA" znajduje się informacja na temat kosztów wyżywienia dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Serbach.

  • Życzenia!

    Życzenia!
  • Warsztaty w okresie ferii zimowych

    Warsztaty w okresie ferii zimowych

    Dzieci z klas I-IV mogą uczestniczyć w warsztatach organizowanych w trakcie ferii zimowych przez Gminny Ośrodek Kultury w Przedmościu i Gminną Bibliotekę Publiczną w Przedmościu. Więcej informacji o formie organizacji zajęć i zapisach na zajęcia na stronach internetowych instytucji: www.bibliotekaprzedmoscie.pl i www.gokprzedmoscie.pl. 

  • Digital Youth Forum 2020

    Digital Youth Forum 2020

    DYF to impreza dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Poświęcona jest edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii. Wydarzenie prowadzone jest online z myślą o transmitowaniu go przez szkoły w klasach lub w ramach zdalnej edukacji.

    Zajęcia są bardzo łatwo dostępne dzięki transmisji online na stronie www.digitalyouth.pl. Program wydarzenia zakłada transmisję wystąpień, przerwy na krótkie dyskusje na forum klasy, udział w konkursach online (przy wykorzystaniu własnych smartfonów) oraz wypoczynek i posiłek. W przypadku zdalnych lekcji uczniowie oglądają transmisję z wydarzenia na stronie www.digitalyouth.pl . Z nauczycielem i klasa kontaktują się na platformie edukacyjnej, z której klasa korzysta na co dzień. Zajęcia są przystosowane dla młodzieży niesłyszącej.

    Plan wydarzenia:

    9:00 - 9:10 Otwarcie DYF 2020

    9:10 - 9:20 STUDIO DYF W studio DYF nadawanym w przerwach pomiędzy wystąpieniami prowadząca je dziennikarka Justyna Suchecka będzie łączyła się na żywo z uczniami i specjalnymi gośćmi oraz informowała o przerwachna krótką pracę i dyskusję w klasie. 

    9:15 - 9:35 Maciek Budzich - Jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych

    9:35 - 9:45 STUDIO DYF

    9:45 - 10:10 Paweł Panawa - Instagram Stories School

    10:10 - 10:30 Jan Modrzyński - Czarna magia w czasach baniek informacyjnych, czyli jak okiełznaćocean informacji

    10:40 - 11:00 Nastoletni Azyl - Nastolatek w kryzysie vs. pandemia

    11:00 - 11:40 STUDIO DYF

    11:40 - 12:00 Przemysław Staroń - Akcja akceptacja czyli o tym jak zaakceptować drugiego człowiek, takim jakim jest

    12:00 - 12:20 Fundacja Porta - Nie śmieć w necie - czyli jak tworzyć świat bez hejtu

    12:20 - 12:35 STUDIO DYF

    12:35 - 12:55 Emilia Kaczmarek - Akcja Menstruacja - jak dzięki sile społeczności można pomagaćprzez internet

    12:55 - 13:15 Jarek Brodecki - Sucho wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?

    13:15 - 13:30 STUDIO DYF

    13:30 - 13:50 Wywiad z Aniką Dąbrowską

    13:50 - 14:00 Zakończenie DYF

  • Konkurs „Zwierzaki – cudaki”.

     Konkurs „Zwierzaki – cudaki”.

    Dnia 14 października rozstrzygnięto wewnątrzprzedszkolny konkurs „Zwierzaki – cudaki”. W rywalizacji wzięło udział 24 dzieci. Niestety, ze względu na krótką trwałość materiałów, z których zostały wykonane prace, tylko przez krótką chwilę mogliśmy je podziwiać na wystawie w holu przy oddziałach przedszkolnych. Wizerunki misia, jaszczurki, żółwia, myszki, żyrafy, kogucika, ośmiornicy, pawia, świnek, słoni oraz jeży udało nam się utrwalić na zdjęciach. Zadanie komisji konkursowej nie należało do najłatwiejszych. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością, o czym świadczą zamieszczone poniżej zdjęcia.

    Panie: Monika Marut – Fras oraz Lidia Łuka przyznały następujące lokaty:

    I miejsce – Lena Przytulska (6-latki)

    I miejsce – Nadia Wolak (6-latki)

    II miejsce – Liliana Zawadzka (3-latki)

    II miejsce – Nikola Bęben (3-latki)

    III miejsce – Patryk Pogorzelec (6-latki)

    Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali skromne upominki oraz dyplomy.

    Gratulujemy pomysłowości i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

  • "Biedronkowe kodowanie na dywanie

    "Biedronkowe kodowanie na dywanie

    Grupa dzieci 3-letnich z naszego przedszkola bierze udział w zajęciach innowacyjnych pt. "Biedronkowe kodowanie na dywanie". Kodowanie uczy logicznego myślenia oraz rozwija kompetencje miękkie. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.

  • "Owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne"

    "Owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne"

    Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

    Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z treścią informacji dotyczącej udziału Państwa dziecka w Programie dla szkół.

    Poradnik dla rodziców: Zasady zdrowego żywienia – Wskazówki, pomysły i porady dla rodziców dzieci w klasach I-V / 1.62MB

    Broszura dla dzieci: Ekipa Chrumasa na tropie zdrowego żywienia – Ciekawostki i ćwiczenia na tropie zdrowego żywienia / 2.63MB

    CZY RODZICE WSZYSCY WIEDZĄ CO ICH DZIECI W SZKOLE JEDZĄ?

    Wiedzę na temat zdrowego odżywiania dzieci czerpią najczęściej ze: szkoły (82%) i od rodziców (74%). Dopiero na dalszych miejscach są książki (47%), radio i telewizja (29%), internet i reklama (22%).

    Dlatego Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na to, co dzieci zabierają do szkoły, co w niej jedzą i czy nie przynoszą jedzenia z powrotem do domu.

    Problem ten poruszaliśmy w kampaniach promujących Program „Owoce w szkole”. Dzięki piosence „Czy rodzice wszyscy wiedzą co ich dzieci w szkole jedzą” rodzice zaczęli szukać w internecie informacji o Programie, a Program "Owoce i warzywa w szkole" zajął czwartą pozycję w rankingu pro zdrowotnych kampanii społecznych. Zachęcamy do śledzenia wraz z dziećmi przygód Chrumasa i jego przyjaciół – bohaterów serialu animowanego „Pamiętnik Chrumasa” dedykowanego zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

    Obejrzyj teledysk „Czy rodzice wszyscy wiedzą co ich dzieci w szkole jedzą”

    Zobacz serial „Pamiętnik Chrumasa”

    Pamiętnik Chrumasa: Kampania promująca "PROGRAM DLA SZKÓŁ"  

  • Od dzieci dla pracowników z okazji DEN :)

    Od dzieci dla pracowników z okazji DEN :)
  • Certyfikat dla szkoły

    Certyfikat dla szkoły

    Za zorganizowanie warsztatów z programowania w okresie Tygodnia Kodowania szkoła otrzymała certyfikat CodeWeek.

  • CodeWeek2020

    Może nie z takim impetem, jak w ostatnich latach, ale udało się przeprowadzić w szkole CodeWeek 2020. Dzieci edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyły w zajęciach z programowa z wykorzystaniem zestawów klocków Lego Wedo 2.0 oraz Lego SPIKE Prime. Było to wyjątkowe przeżycie dla dzieci, ponieważ dla większości z nich było to pierwsze spotkanie z takim zestawem klocków Lego. Dzieci po zbudowaniu robotów zaprogramowali je w dedykowanej aplikacji. Po zaprogramowaniu robotów przyszedł czas na wyścig i sprawdzenie, który robot najlepiej radzi sobie na trasie. Wyścig przyniósł wiele emocji, ale wygrany był tylko jeden.

    Dzieci klas pierwszych poznały tajniki programowania pracując z robotami Photon. Dzieci nauczyły się wydawać polecenie robotom przy wykorzystaniu aplikacji photon coding na urządzenia mobilne. Dzieci na kartkach papieru rysowały ścieżkę ruchu, a następnie programowały robota by tę ścieżkę ruchu pokonał.

    Uczniowie klas starszych odkrywali techniki kodowania z wykorzystaniem aplikacji RunMarco i LightBot. Dzieci pokonywały kolejne poziomy gier edukacyjnych używając coraz bardziej skomplikowanych kodów. Należy stwierdzić, ze najlepiej z tym zadaniem radzili sobie chłopcy.

    Uczniowie starsi programowali w aplikacji Scratch 3.0 W trakcie warsztatów dzieci nauczyły się stosować zmienne oraz używać w prawidłowy sposób interakcji między duszkami.

    Uczniowie klas starszych programowali w języku C++. W pierwszych swoich programach nauczyli się stosować zmienne, m.in. napisali program obliczający pola figur płaskich.

  • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

    List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

    Wrocław 2020-11-02

     

     

    Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!

     

    Państwo polskie jest wielką, bezcenną wartością. Trzeba było walki i pracy, potu i krwi kilku pokoleń, aby Polska po pierwszej wojnie światowej mogła wrócić
    na mapę Europy. Potrzebny był ogromny wysiłek i determinacja, żeby  obalić komunistyczną władzę, wyrwać się spod podkutego buta Moskwy i po raz drugi w XX wieku odzyskać niepodległość na przełomie lat 80-tych i 90-tych. My współcześni Polacy mamy wreszcie własne, demokratyczne państwo. Współtworzymy społeczeństwo otwarte, cieszymy się pełnią praw obywatelskich. Możemy
    się organizować, w swobodny sposób wyrażać własne przekonania, opinie i poglądy.
    Co kilka lat wybieramy władze różnych szczebli. Wyznajemy różne wartości, mamy odmienne wizje Polski, różnimy się i spieramy - to w demokracji naturalne.  Nasz los spoczywa w naszych i tylko w naszych rękach. Od nas in gremio zależy wybór
    co zrobimy z wolnością, jak ją będziemy rozumieć i praktykować. Niezmiernie ważne jest jakie wartości i postawy przekażemy młodemu pokoleniu. Zadaniem kadry pedagogicznej jest wychowywać podopiecznych w szacunku dla prawdy i dobra, innych ludzi i narodów, państwa i prawa. Uczyć rozumnej, odpowiedzialnej wolności, kultury słowa i zachowania, współpracy, rozwiązywania sporów w sposób asertywny
    i pokojowy, dochodzenia swoich racji w sposób cywilizowany.

    Piszę do Koleżanek i Kolegów, bom smutny i zatroskany. Martwię się, gdyż epidemia przybiera na sile. Dodatkowo od kilku dni na ulicach polskich miast
    po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję eugeniczną
    za niekonstytucyjną, trwają wielotysięczne protesty, bierze w nich udział część uczniów i niektórzy nauczyciele. Inicjatorem i koordynatorem manifestacji i marszów jest radykalna lewicowa organizacja „Ogólnopolski Strajk Kobiet”. Domaga się ona „aborcji na życzenie”, ostatnio za „główny i końcowy postulat” uznała „dymisję rządu”. Powołała Radę Konsultacyjną, która ma „negocjować warunki ustąpienia rządu” (sic!). Nie bacząc na zagrożenie epidemiczne do protestów nawołują i w nich uczestniczą partie opozycji, która ongiś sama siebie nazwała „totalną”. W ten sposób protest społeczny przekształcił się de facto w akcję polityczną, której głównym
    i nieskrywanym celem jest obalenie rządu wyłonionego przez parlament pochodzący
    z wolnych, demokratycznych wyborów. Tymczasem konfliktów społecznych i sporów aksjologicznych nie rozwiąże się na ulicy wśród często wulgarnych napisów
    i okrzyków, gróźb i bijatyk, zakłócania miru domowego, profanowania
    i dewastowania kościołów, pomników, budynków użyteczności publicznej. Potrzebna jest spokojna i merytoryczna dyskusja zainteresowanych stron, dialog, ostudzenie emocji. Nadzieję daje inicjatywa ustawodawcza Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który złożył w Sejmie kompromisowy projekt zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży oraz zaproszenie opozycji
    do rozmów przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Sprawa jest tym pilniejsza,
    że - jak przestrzegają wirusolodzy - masowe zgromadzania  mogą spowodować znaczący wzrost zachorowań na COVID-19 i tym samym śmierć wielu ludzi.

     W trudnym czasie pandemii koronawirusa, politycznych napięć, sporów
    o zakres ochrony życia nienarodzonych i przypadków dopuszczalności aborcji, serdecznie proszę o spokój i odpowiedzialność, rzetelne wykonywanie swoich obowiązków, skoncentrowanie się na realizacji podstaw programowych, respektowanie przepisów prawa. O nieprzenoszenie ostrych, światopoglądowych
    i politycznych sporów na teren szkół, przedszkoli i placówek (w tym nieeksponowanie symboli organizacji deklarujących polityczne cele). Jednostki oświaty z mocy prawa są i muszą być  wolne od działalności politycznej. Bez względu na sposób nauczania
     -stacjonarny, hybrydowy lub zdalny - zajęcia dydaktyczne winny odbywać się zgodnie z obowiązującym tygodniowym rozkładem zajęć. Nieobecność uczniów
    na lekcjach i nauczycieli w pracy z powodu udziału w ulicznych protestach w żadnym wypadku nie może być usprawiedliwiana. Zachęcanie uczniów do udziału
    w nielegalnych zgromadzeniach i to w czasie pandemii koronawirusa, wywieranie presji i piętnowanie uczniów, którzy w manifestacjach i marszach nie chcą brać udziału jest niedopuszczalne i naganne (na szczęście  na Dolnym Śląsku to rzadkie, incydentalne przypadki). W każdej takiej sytuacji będę interweniował i stanowczo reagował. Proszę i apeluję o rozważne, powściągliwe zachowanie także poza godzinami pracy, w tym w przestrzeni wirtualnej (internet nie śpi i nie zapomina). Warto pamiętać, że kto angażuje się w debatę publiczną ponosi cząstkę odpowiedzialności za jej kształt, jakość i poziom. Każdy w Rzeczypospolitej
    ma prawo do nieskrępowanej obywatelskiej aktywności w prywatnym czasie,
    ale nauczycielem i dyrektorem nie przestaje się być po zakończeniu lekcji - młodzież patrzy i się uczy, uczniowie, rodzice, społeczność lokalna i internetowa komentują.
    Po tysiąckroć rację mieli starożytni Rzymianie twierdząc: „Verba docent, sed exempla trahunt” (słowa uczą, ale przykłady pociągają, skłaniają do naśladowania). Mamy
    co robić, wygląda na to, że z powodu pandemii koronawirusa zdalne bądź hybrydowe nauczanie pozostanie codziennością szkół na dłużej. To na nas spoczywa wielkie
    i odpowiedzialne zadanie dobrego wykształcenia i wychowania młodego pokolenia. Bądźmy mu przykładem i wzorem.

    Szanowni Państwo! Koleżanki i Koledzy!

    Jeśli Polska ma od czegoś urosnąć i zmienić się na lepsze, to od pracy i zgody, która naprawdę buduje. Nie darmo starożytni Rzymianie twierdzili: „Ubi concordia, ibi victoria” (tam gdzie zgoda, tam zwycięstwo). Im więcej zgody w narodzie
    i szkolnych społecznościach, tym lepiej. Proszę więc o zgodną, ofiarną pracę oraz wystrzeganie się zachowań, które mogłyby naruszać prawo i dobre obyczaje, skłócać
    i konfliktować szkolne wspólnoty oraz lokalne społeczności.

    „Jedno jest niebo dla wszystkich i jedno słońce nad nami” - jak śpiewa Don Vasyl i jego romski zespół. Jedna jest Polska.

                                                     Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia

                                                                   Roman Kowalczyk

                                                                     Dolnośląski Kurator Oświaty

  • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

    List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

                                                                                                                                         Wrocław 2020-10-26

     

    Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!

     

    Na świecie i w Europie podnosi się druga fala pandemii koronawirusa. To zjawisko dotyka również Polski, liczba  dziennych zachorowań w naszym kraju sięgnęła ponad 13 tysięcy. Rząd Rzeczypospolitej całe państwo ogłosił czerwoną strefą i wprowadził szereg obostrzeń. Ich celem jest ochrona zdrowia i życia obywateli, spłaszczenie wzbierającej fali zachorowań, utrzymanie funkcjonalności systemu opieki zdrowotnej. Od poniedziałku 26 października br.  przez okres 2 tygodni zdalne nauczanie będzie odbywać się w klasach 4-8 w szkołach podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych.

    W ubiegłym roku szkolnym od marca do wakacji szkoły, przedszkola
    i  placówki pracowały zdalnie. Kadrze pedagogicznej przybyło wiedzy i umiejętności (praktyka czyni mistrza!), zwiększyła się też liczba komputerów. Działają różne platformy edukacyjne, w tym rekomendowana przez MEN e-podręczniki.pl. Zdalne nauczanie wszakże ciągle pozostaje wyzwaniem. Jestem świadomy ograniczeń
    w poszczególnych jednostkach oświaty i słabości nauczania na odległość, nie oczekuję cudów od Koleżanek i Kolegów. Gorąco dziękując za dotychczasowy wysiłek
    i ofiarną pracę proszę o zaangażowanie, systematyczny i serdeczny kontakt z uczniami (zwłaszcza niepełnosprawnymi, mającymi trudności w nauce oraz z rodzin dysfunkcyjnych) i rodzicami, optymalne wykorzystywanie posiadanych technicznych możliwości, dawanie przykładu zawodowych kompetencji, obywatelskiej postawy –
    w tym szczegolnie respektowania zasad sanitarnych. Proszę o empatię i życzliwość, cierpliwość i wytrwałość, spokój i opanowanie. Mówiąc najkrócej chodzi o to, aby każdy dawał z siebie wszystko robiąc to, co do niego należy.

    Ze strony Kuratorium Oświaty możecie Państwo liczyć na wsparcie:  aktualne, rzetelne i wiarygodne informacje (w szczególności zapraszam na strony www.men.gov.pl oraz www.kuratorium.wroclaw.pl), dobre rady, praktyczne podpowiedzi, wyjaśnianie formalno-prawnych dylematów, interwencje w różnych instytucjach w wyjątkowo ważnych i pilnych sprawach (np. w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych).  Ponadto na ograniczenie liczby ewaluacji i kontroli, a także sprawozdawczości. 

    Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych została zaordynowana na 2 tygodnie. Jeśli wprowadzone restrykcje przyniosą pozytywne efekty i sytuacja epidemiczna zacznie się poprawiać to będziemy stopniowo wracać do nauczania hybrydowego i stacjonarnego. Jeżeli jednak zła sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała to nauczanie na odległość stanie się codziennością na dłużej. Tym gorliwiej więc warto doskonalić umiejętności kształcenia zdalnego, sięgać po dobre praktyki, samemu dzielić się z innymi wiedzą
    i doświadczeniem. Warto także w pełni wykorzystywać sprzęt posiadany przez szkołę - dyrektor szkoły może zdecydować o jego wypożyczeniu, może też zobligować kadrę pedagogiczną do prowadzenia zdalnego nauczania ze szkolnych gabinetów (szczególnie, gdy z różnych powodów nauczyciele nie mogą prowadzić nauczania na odległość z własnych domów).

    Koleżanki i Koledzy!

    Pan Zagłoba w zakończeniu „Potopu” Henryka Sienkiewicza apelował do przyszłych pokoleń: „Niech, gdy ciężkie czasy nadejdą, wspomną na nas i nie desperują nigdy, bacząc na to, że nie masz takowych terminów, z których by się viribus unitis [wspólnymi siłami] przy boskich auxiliach [z bożą pomocą]  podnieść nie można”.

    My współcześni mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem. Koronawirus jest wspólnym wrogiem i tylko razem możemy go pokonać. Pamiętając o misji wyjątkowego zawodu nauczyciela bądźmy zjednoczeni, solidarni, pomocni. Jestem święcie przekonany, że i tym razem damy radę!

                                                     Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia

                                                                          Roman Kowalczyk

                                                                    Dolnośląski Kurator Oświaty

  • Zagłosuj i wygraj dla szkoły książki!

    Zagłosuj i wygraj dla szkoły książki!

    Szanowni Państwo !

    Nasza szkoła bierze udział w konkursie organizowanym przez EMPIK „1000 powodów, by czytać”.

    Od 02.11.2020r. do 02.12.2020r. możemy oddawać codziennie jeden głos z urządzenia mobilnego (telefon, tablet).

    Jak zagłosować?

    1. Na telefon lub tablet ściągamy aplikację EMPIK (biało czarna ).

    2. Tworzymy konto Premium Free (jednorazowa rejestracja).

    3. Otwieramy aplikację. Zakładka konkurs znajduje się na samej górze. Wybieramy typ szkoły- szkoła powyżej 120 uczniów.

    4. W wyszukiwarce szkół wyszukujemy Zespół Szkolno – Przedszkolny Serby (można wpisać tylko miejscowość).

    5. Oddajemy głos.

    Aby zwiększyć szansę na wygraną zmobilizujmy do konkursu rodzinę, znajomych i naszych uczniów.

    Wygrywa 10 szkół z największą ilością głosów.. Zachęcam do codziennego głosowania- nasza biblioteka szkolna może wygrać 1000 książek z Empiku.

    Sprawmy naszym dzieciom radość- wygrajmy dla nich 1000 książek 

    Głosujmy już od dzisiaj !

    Codziennie oddajemy jeden głos.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Serbach
    ul. Ogrodowa 18
    67-210 Głogów
  • (76) 833 13 13

Galeria zdjęć